NASZE PIWA
Powstające w naszym lokalu piwo jest niepasteryzowane i niefiltrowane. To kontynuacja restauracyjnej misji dostarczania nieprzetworzonych produktów najwyższej jakości. W sprzedaży mamy … gatunki piwa: pils, pszeniczne, marcowe, extra special bitter.
a
Piwa podstawowe
Pils
Pochodzenie: Czechy
Rodzaj fermentacji: Dolna Fermentacja
Alkohol: 5% obj.
Ekstrakt: 12,5% wag.
Aromat
W aromacie zdecydowanie przeważa zapach czeskiego aromatycznego chmielu Saaz (Żatecki), którym piwo zostało solidnie nachmielone. Aromat ten może kojarzyć się z cytryną przez co piwo jest bardzo lekkie i orzeźwiające. Wyczuwalne są również delikatne zbożowe nuty słodu pilzneńskiego.
Smak
W smaku również dominują akcenty chmielowe. Wyraźna przyjemna goryczka powoduje, że piwo świetnie gasi pragnienie. Piwo lekkie, nie zapychające.
Barwa
Jasnozłota
Komentarz
Najbardziej znany styl piwny na świecie, klasyczny czeski pils. Lekkie piwo, bez intensywnych doznań aromatycznych.
American india pale ale
Pochodzenie: Ameryka
Rodzaj fermentacji: Górna Fermentacja
Alkohol: 5,2% obj.
Ekstrakt: 16,5% wag.
Aromat
W aromacie dominują intensywne aromaty amerykańskich chmieli czyli cytrusów, owoców tropikalnych, uzupełnione przez delikatne estry owocowe pochodzące od drożdży górnej fermentacji.
Smak
Maksymalny aromat chmieli amerykańskich, z wyraźną lecz nie przytłaczającą goryczką pozwala w pełny sposób docenić walory piwa chmielonego na zimno. Mocno wybija się cytrusowy charakter Citry, z wyraźnymi tropikalnymi nutami.
Barwa
Jasno pomarańczowa
Komentarz
India Pale Ale to tradycyjne angielskie pwio intensywnie chmielone, o podwyższonej zawartości alkoholu, chemilone na zimno – czyli chmiel wrzucony już do gotowego piwa, a nie tylko do gotowaniabrzeczki, wszystko po to aby zwiększyć trwałość piwa by mogło zachować przydatność do spożycia przez czas transportu z wysp brytyjskich do Indii. Po wielu latach styl ten został odtworzony i zmodyfikowany poprzez użycie bardzo aromatycznych amerykańskich odmian chmieli przez piwowarów zza wielkiej wody.
Pszeniczne (hefe-weizen)
Pochodzenie: Rzesza Niemiecka
Rodzaj fermentacji: Górna Fermentacja
Alkohol: 5% obj.
Ekstrakt: 12,5% wag.
Aromat
W aromacie wyraźnie czuć nuty goździkowe i bananowe. Pochodzą one od specjalnego szczepu dorżdży, który stosowany jest do fermentacji piw tego typu.
Smak
Piwo jest bardzo lekkie i orzeźwiające. Bardzo słabo nachmielone więc bez zaznaczonej goryczki. W ustach odczucie może być lekko kwaśne dzięki temu piwo jeszcze lepiej gasi pragnienie.
Barwa
Złota, lekko pomarańczowa
Komentarz
Klasyczna pozycja. Dobrze gasi pragnienie i orzeźwia. Mimo, że aromat bananów i goździków przywodzi na myśl słodki smak piwo jest jedynie delikatnie kwaśne. Bez goryczki. Ciekawym sposobem podwania i często spotykanym w nimieckich piwiarniach jest dodatek plasterka cytryny do piwa. Wzmacnia kwaśność i zwiększa orzeźwiające doznania.
Piwa alternatywne
Marcowe
Pochodzenie: Rzesza Niemiecka
Rodzaj fermentacji: Dolna Fermentacja
Alkohol: 5,1% obj.
Ekstrakt: 12,5% wag.
Aromat
W aromacie odczuwalne są nuty czyste słodowe i zbożowe pochodzące od użytych słodów monachijskiego i wiedeńskiego. Zastosowanie drożdży dolnych fermentacji powoduje, że brak aromatów estrowych. Aromaty szlachetnych klasycznych chmieli są słabo wyczuwalne lub wcale.
Smak
Smak lekko słodki z delikatnie kontrującą go chmielową goryczką. Czysty odpowiednik lagera.
Barwa
Jasno miedziana, bursztynowa.
Komentarz
Tradycyjnie piwo warzone pod koniec sezonu piwowarskiego w marcu – stąd nazwa, a pite dopiero w październiku podczas festiwalu Oktoberfest gdy nastąpiło otwarcie nowego sezonu piwowarskiego. Lekki lager, dla tych którzy nie chcą mocnej goryczki jak w piwie pils oraz chmielowych aromatów i wolą czyste słodowe piwa.
Schwarzbier
Pochodzenie: Rzesza Niemiecka
Rodzaj fermentacji: Dolna Fermentacja
Alkohol: 4,5% obj.
Ekstrakt: 12,5% wag.
Aromat
W aromacie przebijają sie delikatne zbożowe posmaki słodu monachijskiego, który stanowi bazę tego piwa. Nie są wyczuwalne tak jak w przypadku ciemnych piw typu Porter czy Stout. Palone słody zostały użyte tylko po to, by nadać barwy. Czyste słodowe piwo z delikatnymi akcentami aromatów szlachetnych odmian chmieli.
Smak
Smak delikatnie wodnisty ze słodowymi akcentami. Delikatna goryczka i wysokie nasycenie CO2.
Barwa
Ciemnobrązowa klarowna
Komentarz
Delikatny ciemny lager. Nieco wodniste, świetnie gasi pragnienie.
Piwa sezonowe
Belgian tripel
Pochodzenie: Belgia
Rodzaj fermentacji: Górna Fermentacja
Alkohol: 5,2% obj.
Ekstrakt: 18,5% wag.
Aromat
W aromacie odnajdziemy festiwal owocowych estrów połączonych z przyprawowymi aromatami fenoli. Wszystkie te aromaty wyprodukowane zostały przez szczep drożdży specjalnie użyty do fermentacji tego gatunku piwa.
Smak
Piwo bardzo wytrawne, smaku mogą być wyczuwalne delikatne nuty rozgrzewającego alkoholu oraz wynikająca z dużej jego obecności lekka gorycz.
Barwa
Jasna, bladożółta
Komentarz
Tradycyjne belgijskie piwo spopularyzowane przez belgijskich mnichów warzących je w murach swoich klasztornych browarów. Piwo mocno alkoholowe choć nie wydaje się takim. Bardzo mocno nagazowane przez co eksponuje swoje owocowe aromaty.
Koźlak (bock)
Pochodzenie: Rzesza Niemiecka
Rodzaj fermentacji: Dolna Fermentacja
Alkohol: 8,5% obj.
Ekstrakt: 18,5% wag.
Aromat
Dominują tutaj nuty słodowe. Głównie pochodzące od słodu monachijskiego. Występują tutaj aromaty słodu, zbożowe, kojarzące się mocno z wypiekanym ciemnym chlebem (pumpernikiel), przywodzące na myśl słodkie skojarzenia. Po ogrzaniu wyczuwalna może być nuta szlachetnego alkoholu.
Smak
Goryczka bardzo delikatnie praktycznie niewyczuwalna. Piwo jest treściwe (bo ma wysoki ekstrakt), pełne. Smaki chmielowe są niewyczuwalne. Dominuje słód. Wyczuwalna przyjemna, lekka nuta szlachetnego alkoholu. Piwo jest porządnie nasycone dwutlenkiem węgla.
Barwa
Brunatna, ciemnobrązowa.
Komentarz
Mocne piwo, lekko słodkie, dla tych którzy nie lubią goryczki w piwie oraz nie lubią wodnistych piw, a preferują coś konkretniejszego.
Porter
Pochodzenie: Wielka Brytania
Rodzaj fermentacji: Górna Fermentacja
Alkohol: 6,5% obj.
Ekstrakt: 18,5% wag.
Aromat
W aromacie przeważają nuty pochodzenia słodowego, głównie palone, przywodzące na myśl gorzką czekoladę, kawę, kakao oraz karmelowe.
Smak
Piwo jest gęste, esencjonalne. Przeważają słodowe odczucia, kontrowane delikatną goryczą pochodzącą od większej zawartości alkoholu i użytych słodów palonych. Smaki chmielowe nie są wyczuwalne lub słabo wyczuwalne.
Barwa
Ciemnobrązowa, czarna. Pod światło daje rubinowe refleksy.
Komentarz
Pożywne, treściwe, ciemne piwo cieszące się w dawnych czasach dużą popularnością wśród tragarzy i fizycznych pracowników brytyjskich portów –stąd jego nazwa.
Piwa specjalne / exclusive
Pacific weizen
Pochodzenie: Brak – piwo hybrydowe
Rodzaj fermentacji: Górna Fermentacja
Alkohol: 5,4% obj.
Ekstrakt: 12,5% wag.
Aromat
W aromacie mamy połączenie tradycyjnych dla weizena estrów i fenoli czyli aromatów banana i goździka oraz pacyficznych odmian chmieli aromatycznych, którymi piwo zostało intensywnie nachmielone podczas gotowania oraz na zimno, co daje ciekawa połączenie tropikalnych owoców z bananami i goździkiem przywodząc na myśl owocowy koktajl.
Smak
W smaku piwo jest tak jak klasyczna niemiecka pszenica. Delikatnie wodniste i kwaskowe, mocno wysycone dwutlenkiem węgla. Brak wyczuwalnej chmielowej goryczy.
Barwa: Pomarańczowa, mętna, nieprzejrzysta.
Barwa
Pomarańczowa, mętna, nieprzejrzysta.
Komentarz
Hybryda Pacyfic Pale Ale z niemieckim Hefe Weizenem. Zachowano wszystkie najciekawsze cechy niemieckiej pszenicy i podbito jej owocowość użyciem nowozelandzkich chmieli.
Extra sepcial bitter
Pochodzenie: Wielka Brytania
Rodzaj fermentacji: Górna Fermentacja
Alkohol: 6,5% obj.
Ekstrakt: 25% wag.
Aromat
Bardzo bogaty aromat słodów karmelowych, palonych. Zapachy kojarzące się z czekoladą, kawą, ciemnym chlebem, pralinami. Możliwa delikatnie alkoholowa nuta. W egzemplarzach długo leżakowanych pojawią się nuty ciemnych suszonych owoców kojarzące się mocnymi ciemnymi winami tak jak np. Sherry czy Porto.
Smak
bardzo bogaty złożony smak. Piwo bardzo pełne, esencjonalne. Delikatnie nagazowane by miało bardzo degustacyjny charakter.
Barwa
Czarna, nieprzejrzysta.
Komentarz
Najmocniejszy stout produkowany w browarze. Styl wywodzi się z Wielkiej Brytanii, piwo było produkowane na eksport do Carskiej Rosji, gdzie cieszyło się wielkim upodobaniem dworu i samego Cara, stąd nazwa oraz zwiększona zawartość ekstraktu, a co za tym idzie alkoholu.